گوجه فرنگی

 

 

 نام لاتین : TOMATO

نام علمیLYCOPERSICUM ESCULENTUM

خانوادهسیب زمینیان (Solanaceae)

زادگاه: مکزیک , آمریکا , شیلی

سطح نگهداری: آساننیازهای اصلی

نور: زیاد

آبیاری: متوسط

دما: 22 درجه سانتيگراد

خاک: با زهکشی خوبحساسیت: 

شاخصه خاص

خواص دارویی:  

آفات رایج :

تغذیه : طول عمر: چند ساله

سرعت رشد: متوسط

روش تکثیر: کاشت بذر

ارتفاع : حداکثر سانتیمتر

گسترش ریشه: متوسط راهنمای پرورش گوجه فرنگی

گوجه فرنگي در گروه گياهان گرمسيري محسوب مي شود و کشت آن در اغلب مناطق گرم و معتدل رونق زيادي دارد.اين گياه چند ساله است ولي معمولاً به صورت يکساله پرورش داده مي شود.

برخي از  واريته های گوجه داراي کوچکترين نوع ميوه به اندازه گيلاس و برخي واريته ها ميوه هاي بزرگتر با قطر 15 سانتي متر توليد مي کنند.

 

 

شرایط مناسب رشد:

نور:

نياز روشنايي آن حدود 20 هزار لوکس بوده و رشد مطلوب گياه در حداکثر مقدار روشنايي حاصل مي شود رطوبت نسبي مناسب براي رشد گياه 70-60 درصد است.

 

دما:

گوجه فرنگي يک محصول فصل گرم است

دمايي در حدود 27 تا 30 درجه سانتي گراد جهت رسيدن محصول نياز دارد.

بهترین دما برای جوانه زنی ۳۰ درجه سانتیگراد می‌باشد و بعد از جوانه زنی دما را تا ۲۴ درجه در مواقع روز و ۱۸ درجه در هنگام شب است.

 

آبیاری:

 گوجه فرنگي از نظر مصرف آب گياه پر مصرفي است و هر گونه تنش خشکي سبب ترک خوردن ميوه ها مي شود.

 

آفات گوجه فرنگی 

آفات و بیماری‌های گوجه فرنگی اغلب با آفات و بیماری‌های سایر گیاهان خانواده مانند بادمجان و توتون مشترک‌اند. یکی از بیماری‌های شایع گوجه فرنگی در اثر ویروس موزائیک توتون ایجاد می‌شود. انواع سفیدک و آتشک از سایر موارد شایعی هستند که موجب خرابی این محصولات می‌شوند. سن سپردار، کرم طوقه‌بر، شته، وایت‌فلای، کرم میوه گوجه فرنگی، کنه تارتن دولکه‌ای، لیسه و سوسک سیب‌زمینی کلرادو از آفات گوجه فرنگی می‌باشند.

 

تکثیر گوجه فرنگی

گوجه فرنگي با کشت مستقيم بذر توليد ريشه هاي عميقي مي کند بطوري كه در زمين هاي نرم تا بيش از 2 متر نفوذ مي كند. 70 درصد ريشه هاي فرعي آن تا عمق 25 سانتي متري قرار مي گيرد. در کاشت نشائي از رشد ريشه ي اصلي گوجه فرنگي کاسته مي شود. بهار فصل کاشتن گوجه فرنگی است. برای پرورش گوجه فقط به آفتاب و گرمای مناسب نیاز دارید. برای این کار بستری را در نظر گرفته و بذرها را در آن می کاریم. فاصله هر دانه باید ۳۵ تا ۶۰ سانتیمتر باشد و یا اگر در بالکن میخواهیم داشته باشیم بهتر است اول بذرها را در گلدان کوچک کاشته و وقتی به ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر به یستر اصلی منتقل کنیم.

 

 طول دوره جوانه زنی تا ظهور برگهای لپه‌ای در سطح خاک معمولا ۶ روز است و از ۴ تا ۶ هفته نشاء آماده انتقال به زمین اصلی است.

برای اینکه بذر گوجه فرنگی بتواند به خوبی جوانه زده و رشد نماید تا زمان رشد مطلوب بوته بهتر است آن را در محل خزانه نگهداری نمود 

 

انتخاب گلدان مناسب که حجم ریشه درون آن به خوبی فعالیت کند حائز اهمیت است. دما رطوبت نور فاصله بوته‌ها نقش مهمی در رشد یک گیاه سالم در خزانه را دارد. برای مثال سطحی برابر ۱۰×۱۰ سانتی متر برای هر بوته باید در نظر گرفت. ضمنا باید از محلهایی استفاده کرد که کاملا ضد عفونی شده و آفات و بیماریها در محل نشاء موجود نباشد. 

 

 با توجه به اینکه بیشترین فعالیت ریشه‌ها در عمق ۳۰ سانتیمتری خاک می‌باشد قبل از انتقال نشاء‌های گوجه فرنگی به زمین اصلی باید بسترهای مناسب که تا عمق ۸۰ سانتیمتری قابلیت نفوذ ریشه را داشته باشد محیا نمود.

 

 

هرس

هرس به منظور ایجاد تعادل بین رشد بوته شاخ و برگ و مقدار ریشه و میوه است. به همین منظور بوته گوجه فرنگی را تا زمانی که به ۳۰ سانتیمتری نرسیده است هرس نمی‌کنیم و اجازه می‌دهیم رشد خود را انجام دهد زمانی که ارتفاع بوته به ۳۰ سانتیمتری رسید اولین هرس را انجام می‌دهیم. این هرس شامل حذف گلها و شاخه‌های فرعی است. پس از انجام این مرحله هرس در تمام طول رشد بوته تمام شاخه‌های فرعی را حذف می‌کنیم.

 

 پس از رسیدن این دو شاخه به ارتفاع مفید, جوانه انتهایی آن را حذف می‌کنیم تا گلهای موجود در بوته به میوه تبدیل شود. 


 منابع:

 http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php

 http://nargil.ir

 

نوشتن سوال یا نظر

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تماس با ما

    

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید