سوسک ژاپنی

 آفت سوسک ژاپنی ( Popillia japonica )

نام مشترک: سوسک ژاپنی 

نام علمی: Popillia ژاپونی نیومن (حشرات: Coleoptera: سرگین چرخانان)

 

 

درباره آفت سوسک ژاپنی

 سوسک ژاپنی( Popillia ) یک آفت گسترده و مخرب برای برخی از گیاهان زینتی و تجاری است. در مجموع بیش از 300 گونه گیاهی مستعد میزبانی از این آفت هستند, مهمترین میزبان این آفت چمن ها هستند. سوسک ژاپنی از شاخ و برگ، گل و میوه های گیاه تغذیه می کند.

 به غیر از نوع اصلی و مادری این آفت که بومی ژاپن است انواع دیگری نیز در چین، روسیه، پرتغال، کانادا و آمریکا نیز وجود دارد. 

وجود آب و هوای مطلوب ، در دسترس بودن گیاهان میزبان و عدم وجود دشمنان طبیعی, مهم ترین عوامل گسترش سوسک ژاپنی

است. مناطق پوشیده شده از چمن بستری مناسب برای گسترش این آفت است.

 

 

شکل ظاهری سوسک ژاپنی

سوسک ژاپنی بالغ بیضی شکل است، 8 تا 11 میلی متر طول و 5 تا 7 میلی متر عرض دارد. رنگ آن سبز متالیک، با برنز و یا مسی قهوه ای است , بالهای این حشره به طور کامل شکم را پوشش نمی دهد.

بهترین روش شناسایی سوسک ژاپنی وجود موهای سفید در هر طرف از شکم که در 5 قسمت تقسیم شده است، و یک جفت از آن در آخرین بخش شکمی حشره قرار دارد.

 

 شکل تخم های سوسک ژاپنی ممکن است کروی، بیضوی و یا کمی استوانه ای باشد و معمولا به قطر حدود 1.5 میلی متر هستند. این تخم ها ممکن است شفاف یا سفید باشند, و توده ایی شش ضلعی بر روی سطح گیاه ایجاد می کند.در طول رشدجنین، تخمها به دو برابر اندازه اولیه خود می رسند و تقریبا کروی می شوند.

 

 

لارو های سوسک ژاپنی به رنگ شفاف یا سفید ، با موهای بلند قهوه ایی هستند, سر آنها زرد یا قهوه ای است و آرواره های تیره رنگ آنها بسیار قوی است. بدن آنها به 3 بخش قفسه سینه و 10 بخش شکم تقسیم شده است.

 

  شفیره سوسک ژاپنی در درون یک سلول خاکی تشکیل شده است که در حدود 14 میلی متر طول و 7 میلی متر عرض دارد. محدوده

رنگ شفیره ها بسته به سن و سال آنها از کرم کم رنگ تا سبز تیره است.

 

چرخه عمر 

 در اکثر نقاط از محدوده آن، سوسک ژاپنی کامل چرخه زندگی خود را در یک سال، اما برخی از جمعیت های در آب و هوای سردتر ممکن است توسعه خود را در دو سال (Vittum 1986) را تکمیل کنید. ظاهر بزرگسالان، زمان تخم گذاری و توسعه بعدی نشان داده شده است متفاوت باشد با عرض جغرافیایی، ارتفاع، و همچنین از سال به سال (فلمینگ 1972). بزرگسالان در اواسط ماه مه در آب و هوای گرمتر گرجستان و کارولینای شمالی پدیدار شود. جمعیت شمال بیشتر در ماساچوست، نیویورک، ورمونت، و نیوهمپشایر ظهور حشرات از اواخر خرداد تا اوایل ماه جولای.

 

جنس نر چند روز زودتر از جنس ماده ظاهر می شوند, اما در نهایت جمعیت با نسبت جنسی 1 حفظ: 1 (فلمینگ 1972، Régnière و همکاران 1981). جفتگیری زودی آغاز می شود پس از سبز به عنوان زن باکره انتشار فرومون جنسی قدرتمند است که بلافاصله جذب تعداد زیادی از مردان است. در تلاش برای همسر، مردان را به خود جلب تشکیل یک جماعت سراسر زن unmated، خوشه تشکیل به عنوان سوسک اشاره "توپ" اما جفت گیری به ندرت در چنین رقابت شدید رخ می دهد.

 

اگر چه Popillia ژاپونی به طور کلی بسیاری از تخم های خود را در مراتع و فضاهای سبز و  زمین های چمن می گذارد، تخم  نیز ممکن است در زمین های کشاورزی سپرده خواهد شد. در طول تابستان خشک که مراتع سخت و خشک هستند، سوسک شناخته شده است به دنبال زمینه های کشت و آیش با خاک سست و مرطوب.

 

ovipositing ماده لانه را به خاک در عمق 2 تا 4 اینچ و سپرده 02:59 تخم مرغ (به تنهایی). آن را به روز بعد پس از سه یا چهار روز ظهور، و یا گاهی اوقات و در ادامه به غذا، remate و ممکن است خاک برای بیش از شانزده بار در طول زندگی بزرگسالی خود را وارد کنید، به سپرده در مجموع 40 تا 60 تخم مرغ (فلمینگ 1972).

 

 تخم در 10 تا 14 روز. اولین سن تغذیه rootlets این نزدیکی هست و ماده آلی برای دو تا سه هفته و molts برای اولین بار. سن دوم همچنان به تغذیه برای یکی دیگر از سه تا چهار هفته و molts به سن سوم. اکثر grubs رسیدن به سن سوم با سقوط وقتی که درجه حرارت خاک به تدریج کاهش می یابد. فعالیت گراب متوقف حدود 10 درجه سانتی گراد (50 درجه فارنهایت) و بسیاری از مگس لارو سن سوم به عنوان در عمق 5 تا 15 سانتی متر (2 تا 6 اینچ). با آغاز بهار، grubs بازگشت به ریشه های گیاه را به از سرگیری تغذیه برای چهار تا شش هفته تا زمانی که آماده تبدیل به شفیره شدن هستند. شفیره معمولا در نزدیکی سطح خاک رخ می دهد، و یک تا سه هفته طول می کشد. بزرگسالان از اواسط ماه مه در مناطق گرم تر و ژوئن و جولای در آب و هوای سردتر پدیدار شود.

 

زندگی سوسک بزرگسالان در دماهای بالا و طولانی تحت درجه حرارت پایین (فلمینگ 1972) نسبتا کوتاه است. مطالعات با سوسک ژاپنی تحت اسارت تغییرات به عنوان گسترده ای به عنوان نه به 74 روز در مردان و 17 تا 105 روز در زنان نشان داده اند؛ محدوده به طور کلی پذیرفته 30 تا 45 روز (فلمینگ 1972) است.

 

میزبانان سوسک ژاپنی 

بیش از 300 گونه از گیاهان شناخته شده  میزبان سوسک ژاپنی هستند که در زیر برخی از میزبان های اولیه و ثانویه سوسک ژاپنی

معرفی می شوند.

 

میزبان اولیه: ایسر (افرای)، مارچوبه officinalis در (مارچوبه)، Glycine max (سویا)، مالوس (سیب گونه های زینتی)، گوجه سبز (میوه سنگ از جمله آلو، هلو و غیره)، نزله hybridum (ریواس)، رزا (گل رز)، تمشک (توت سیاه، تمشک)، نمدار (لیمو)، نارون (نارون)، انگور (انگور)، ذرت (ذرت).

 

سوسک بزرگسال ژاپونی نیومن، تغذیه از برگ سویا 

 

 تغذیه از برگ سیب.

 

 تغذیه آسیب در شکوفه گل سرخ.

 

 تغذیه آسیب در برگ زغال اخته.

 

تغذیه آسیب در برگ انگور.

 

 تغذیه آسیب در منگوله ذرت.

 

 

ثانوی hosts: Aesculus (buckeyes), Althaea (hollyhocks), Betula (birches), Castanea (chestnuts), Hibiscus (rosemallows), Juglans جسم سیاه (گردو آمریکایی)، چنار (هواپیما)، صنوبر (صنوبر)، جنس Salix (بید)، ساسافراس albidum (ساسافراس مشترک)، غبیرا (سرده) آمریکا (خاکستر کوه آمریکایی)، چمن.

 

میزبان های وحشی: Lagerstroemia شاخص (تخت کفش مورد سبز)، Polygonum در (هفت بند / smartweed)

 

آسیب 

 بزرگسالان و آسیب کارخانه لارو علت، اما میزبان و طبیعت آسیب معمولا متفاوت است. بزرگسالان باعث آسیب در شاخ و برگ و گل از طیف گسترده ای از میزبان و بیشترین فعالیت در روزهای گرم و آفتابی می باشد. تغذیه در سطح فوقانی برگ معمولا در skeletonization شود. grubs، که در درجه اول بر روی ریشه های چمن تغذیه باعث خسارت قابل توجهی به دوره مرتع، چمن و گلف. تغذیه آسیب در ریشه کاهش می دهد توانایی چمن را به اندازه کافی آب به مقاومت در برابر تنش از آب و هوای گرم و خشک و در نتیجه تکه مرده است.

 

سوسک ژاپنی بزرگسالان، Popillia ژاپونی نیومن، جمع برای تغذیه در شاخ و برگ و باعث skeletonization برگ.

 

 

روش کنترل و مبارزه با سوسک ژاپنی

 تغذیه هوایی سوسک ژاپنی بزرگسالان در میزبان های مختلف، در مقایسه با تغذیه ریشه grubs در درجه اول بر روی چمن خواستار استراتژی مدیریت متفاوت است. به منظور مدیریت جمعیت سوسک ژاپنی، تلاش های کنترل نیاز به پرداختن به هر دو بزرگسال و جمعیت لارو از طریق رویکردی است که از روش های زیر ادغام:

 

حذف فیزیکی و خروج در یک منطقه کوچک، سوسک می توانید به صورت فیزیکی از گیاهان در صبح سرد حذف شده زمانی که آنها کمتر فعال هستند. آنها همچنین می توانند در یک سطل آب و صابون با تکان دادن گیاه میزبان (لاد 1976) جمع آوری می شود. گیاهان با ارزش بالا ممکن است با شبکه در طول فعالیت اوج سوسک محافظت می شود.

 

طعمه و به دام انداختن. تجاری موجود تله سوسک ژاپنی در کاهش جمعیت های کوچک، به تازگی تاسیس شده است، و یا جدا شده مفید هستند. با این حال، قرار دادن صحیح آنها بسیار مهم است، به عنوان طعمه و تله های قرار داده مجاور به میزبانی گیاهان جذب سوسک بیشتر و در نتیجه آسیب سنگین تر (گوردون و پاتر 1985). حتی اگر این دستگاه مفید برای نظارت بر جمعیت و تشخیص هجوم جدید هستند، استقرار خود را برای شکار انبوه به سرکوب مردم ایجاد شده است در نظر گرفته و نه بی اثر (پاتر و برگزاری 2002).

 

پیشگیری

در طول تابستان خشک، سوسک زن دنبال زمینه های دروغ آبیاری و پایین برای تخم گذاری از رطوبت خاک برای بقا تخم مرغ و رشد لارو ضروری است. خودداری از آبیاری در طول اوج فعالیت پرواز سوسک ممکن است جمعیت grub در چمن (پاتر و همکاران 1996) کاهش می دهد.

 

کنترل شیمیایی سوسک ژاپنی

ارگانوفسفره و کاربامات در گذشته برای کنترل grubs مورد استفاده قرار گرفت، اما به دلیل اثر مضر آنها بر محیط زیست و موجودات غیر هدف، آنها توسط مواد شیمیایی نسبتا کمتر سمی در سال های اخیر بیشتر جایگزین شد.

 

 کنترل بیولوژیکی سوسک ژاپنی

دو گونه زنبور tiphid، Tiphia vernalis Rohwer و Tiphia popilliavora Rohwer عوامل کنترل زیستی موفق علیه grubs سوسک ژاپنی (فلمینگ 1976) ثابت کرده اند. T. vernalis حمله grubs زمستان گذرانی، در حالی که T. popilliavora حمله grubs جوان در اواخر تابستان. عبور مگس tachinid، Istocheta aldrichi (مسنیل)، parasitizes سوسک بزرگسالان ژاپنی است.

 

مورچه ها و سوسک زمین از تخم و لارو جوان تغذیه؛ مولکول های هشدار دهنده، راسو، و racoons نیز طعمه در grubs اگر چه فعالیت تغذیه خود را اغلب ممکن است مخرب به چمن می شود.

 

 


 

منبع

http://entnemdept.ufl.edu

نوشتن سوال یا نظر

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تماس با ما

    

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید