گیاهان دو ساله

 گیاهان 2  ساله (Biennial plant)

گياهان دو ساله، به گياهانی گفته می شود که چرخهٔ زیستی آن دو سال طول می‌کشد.به عبارت دیگر، چرخه کامل رشد خود را، در طی دو فصل رشد، تکميل می کنند.

دو فصل رشد گياهی، با دو فصل تقویمی، تفاوت دارد و با یکدیگر منطبق نيستنند، به طوری که دو فصل رشد عموما" بيشتر از یکسال شمسی و حداکثر تا دو سال تقویمی به طول می انجامد.

گياهان دو ساله، در سال اول فقط رشد رویشی دارند و فقط ریشه، ساقه و برگ، توليد می نمایند و در طی این فصل رشد ٬ مواد غذایی را در اندام های مختلف خود ذخيره می نمایند.

گیاهان دو ساله، در سال دوم، شکوفا می شوند و به گل می نشينند.

این دسته از گیاهان، پس پایان دوره رشد خود، توليد بذر نموده و پس از رسيدن بذر، عمر آنها پایان می یابد.

گياهان دو ساله در سال اول رشد خود، فاقد ساقه بوده و روی زمين گسترش می یابند، برگها هم کوتاه و نزدیک زمین و به شکل گل و بوته می‌ماند و برای توليد ساقه حقيقی یعنی ساقه گل دهنده احتياج به یک دوره سرما دارند.

پس از اینکه در زمستان سرمای لازم را دریافت نمودند در سال دوم ساقه گلدهنده که معمولا" طویل می باشد ایجاد می شود از جمله این گياهان گل شب بو می باشد.


 در ماههای سردتر به دوره خواب وارد می‌شود.

بیشتر گیاهان دو ساله قبل از گل دادن به محیط سرد یا بهاره‌سازی نیاز دارند.

در طی بهار یا تابستان بعدی، ساقه گیاهان دو ساله باریک می‌شود. سپس گیاه گل می‌دهد،

قبل از از بین رفتن میوه و دانه تولید می‌کند. تعداد گیاهان دو ساله از گیاهان پایا و یا یک ساله کمتر است.

 

در موقعیت‌ های آب و هوایی خیلی گرم و یا خیلی سرد، گیاه دو ساله ممکن است چرخهٔ زندگی اش را در دورهٔ خیلی کوتاهی (مثلاً سه یا چهار ماه به جای دو سال) کامل کند.

در نهال سبزی و یا گل که قبل از کاشته شدن در زمین در معرض سرما قرار گرفته، یا بهاره سازی شده‌اند این مسئله کاملاً معمولی است. این رفتار موجب می‌گردد بسیاری از گیاهان که به طور طبیعی دو ساله هستند در بعضی مناطق مثل گیاه یک ساله رفتار کنند.

 

از دید یک باغبان، اغلب موقعیت یک گیاه به عنوان گیاه یک ساله، دو ساله، یا پایا براساس مکان یا هدف پرورش آن تفاوت می‌کند.

گیاهان دو ساله‌ای که برای گل، میوه، یا دانه شان پرورش داده می‌شوند برای رشد به دو سال نیاز دارند.

گیاهان دو ساله‌ای که برگ یا ریشهٔ آنها خورده می‌شوند همانند گیاهان یک ساله پرورش داده می‌شوند. اگر گیاه دو ساله در موقعیت‌های آب و هوایی خشن رشد کند، احتمال دارد همانند گیاه یک ساله رفتار کند برای اینکه در سرمای زمستان دوام نخواهد آورد. برعکس آن، اگر گیاه یک ساله‌ای در موقعیت خیلی مطلوبی رشد کند ممکن است با موفقیت کامل دانه تولید کند که به او ظاهر گیاه دوساله و یا پایا بدهد. ت

تعدادی از گیاهان پایا که زندگی کوتاه دارند احتمال دو ساله بودن شان بیشتر از پایا بودن است. گیاهان واقعی دو ساله یکبار گل می‌دهند، در حالیکه بیشتر گیاهان پایا هر سال هنگام بالغ شدن گل می‌دهند.

پرورش دهندگان گیاه ارقام یک سالهٔ تعدادی از گیاهان دو ساله را تولید کرده‌اند که سال اول از دانه رشد کرده و گل می‌دهند مثل: گل انگشتانه و شب‌بو

 

گل شب بو و هویج، مثالهایی از گیاهان دو ساله هستند.

برای مشاهده لیست گیاهان دو ساله کلیک نمایید.

 

 

نوشتن سوال یا نظر

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تماس با ما

    

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید