خطرات سموم شیمیایی

 

 

 عوارض مصرف سموم:

برای حفظ محصولات از گزند آفات و بیماری های گیاهی گرایش به سمت مبارزه شیمیایی علیه آفات بیشتر شده است. مصرف سموم خسارت ناشی از آفات و بیماری را کاهش می دهد ولی در عوض آلودگی محیط زیست٬ انسان٬ دام٬ جانوران خونسرد (ماهیان) حشرات و غیره را سبب می شود و در نتیجه بر هم خوردن تعادل طبیعی بین آفات و دشمنان طبیعی٬ پیدایش آفات جدید و یا افزایش خسارت ناشی از آفات همچنان سیر صعودی را می پیماید.مقارن شدن سریع آفات و سموم مصرفی جدید, سازندگان سموم را ناگزیر از ساخت و عرضه  فورمولاسیون های قوی با طیف و تاثیر گسترده کرده است.

مصرف بی رویه و غیر معقول آفت کش و عدم توجه کافی به مسائل زیست محیطی سبب شده است تا آفت کش ها به بدن جانوران و آبزیان راه یابد وبعدا از طریق زنجیره غذایی به بدن انسان منتقل می شود.

از آنجا که برنامه های مبارزه با آفات و کاربرد سموم شیمیایی عمدتا با اجتماعات کشاورزان و دیگر ساکنان سرو کار دارد خطر اولیه سموم شیمیایی از طریق مختلف به خود آنها بر می گردد.

بعضی از سموم بر سیستم اعصاب تاثیر دارند و بعضی از طریق سوخت و ساز بدن جذب می شود وبرخی از سموم دارای فلزات سنگین هستند که به یاخته های در حال تقسیم حمله می کنند .

سمپاشی بی رویه باعث از بین رفتن ماهیهای آبهای شیرین , کرم ابریشم , دام , بندپایان شکاری و انگلی و گرده افشان می شود.هنگامی که دشمنان طبیعی آفات قربانی سموم می شوند و از بین میبرند جمعیت آفات از قید طبیعی آنان رها می شوند و تعدادشان رو به افزونی می گردد.

 

مضرات استفاده از آفت کش های شیمیایی

 زنبور عسل

حفاظت از گرده افشانی، به خصوص زنبور عسل، از مسمومیت آفت کش باید بخشی از هر برنامه آفت کش باشد.

بسیاری از سموم و آفت کش ها برای زنبورهای عسل مضر است و منجر به مرگ آنها می شود.

 ترکیب شدن گرد و غبار و آفت کش ها میکرو برای زنبور عسل بسیار خطرناک است. 

راهکار:

برای جلوگیری از کشتن زنبور عسل، از آفت کش ها خطرناک برای زنبور عسل در طول دوره گل دهی استفاده نشود.

در حالت ایده آل، آفت کش ها استفاده می شود زمانی که هیچ بادی وجود دارد و هنگامی که زنبورها گیاهان دیدن در منطقه نیست. ساعت و شدت ملاقات زنبور عسل به یک محصول خاص بستگی به فراوانی و جذابیت از شکوفه. به طور کلی، عصر یا شب اولیه برنامه های کاربردی حداقل به زنبور عسل مضر هستند.

 

 

 

 

 

 

 

نوشتن سوال یا نظر

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تماس با ما

    

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید