لکه برگ

 بیماری لکه برگ (leaf spot)


این بیماری اغلب توسط باکتری ها و به خصوص قارچ ها، ایجاد می شود. البته گاهی حشرات نیز باعث ایجاد این عارضه می شوند.

لکه برگی در نهایت باعث از بین رفتن کامل برگ ها می شود، درختان کهن سال و ریشه دار تحمل بیشتری نسبت به گیاهان جوان در مواجه با این بیماری را دارند.

 علائم این بیماری کاملا  واضح بوده و به صورت لکه های متراکم روی برگ مشاهده می شود.در شرایط وخیم لکه ها به هم می پیوندند و پس از مدتی تمام سطح برگ را فرا می گیرد.

 

 میزبان بیماری لکه برگ


 از درختان میوه و سایه گستر تا صیفی جات مانند گوجه فرنگی و سیب زمینی و همچنین گیاهان زینتی مانند آکمئا،شمعدانی، لاله عباسی و … ، همه را در بر میگیرد.

عوامل ایجاد لکه برگی معمولا اختصاصی عمل میکنند، به این معنی که روی گیاهی خاص با سرده و گونه خاص تاثیر می گذارند.

گستره میزبانی این بیماری تا حدی است که تقریبا هر گیاه در معرض هجوم بک یا چند پاتوژن است.

 

اهمیت

 با توجه به پهنه میزبانی گسترده، اهمیت شناخت لکه برگی هم بیشتر می شود. این بیماری با ایجاد اختلال در پیشروی مراحل فتوسنتز( پروسه ای برای ایجاد انرژی که سبب تقویت و رشد گیاه و در نهایت مقاومت و کیفیت بیشتر آن میشود) باعث تصعیف گیاه میزبان شده و در صورت دامنه دار شدن بیماری و افزایش طول مدت اثرگذاری تا 2 الی 4 سال بعد، باعث کاهش رشد گیاه و کیفیت محصول و همچنین افزایش حساسیت گیاه میزبان در مقابل دیگر بیماری ها و آفات موقعیت سنج  می شود. البته خوشبختانه لکه برگی در بیشتر اوقات روی تعداد محدود و همچنین مساحت کوچکی از برگ ها رویت می شودکه در این صورت خطری جدی برای گیاه محسوب نمی شود. لازم به ذکر است در مواقعی که لکه برگی هر سال رخ نمی دهد یا آخر فصل رشد مشاهده می شود، آلودگی گیاهان به این بیماری به شدت کمتر است.لکه برگی

 

شناسایی بیماری


 لکه برگی در سایزها،رنگ ها و شکل های متنوعی بروز می یابد، این تنوع وابسته به نوع و گونه ی عامل بیماری،گیاه میزبان و عوامل محیطی (خاصه آب و هوا) است. به طور معمول لکه برگی ابتدا در انشعابات و شاخه های درونی یا نزدیک به خاک دیده می شود. در این فضا ها هم رطوبت بیشتری جذب شده هم گیاه کمتر در معرض نور خورشید قرار می گیرد. لکه ها به طور تصادفی روی گیاه رخ می نمایند، این تصادفی بودن به دلیل معلق شدن عامل بیماری توسط باد یا پاشیده شدن آن طی آبیاری یا باران می باشد. بسته به نوع عامل بیمازی زا لکه برگی ممکن است روی برگ، زیر برگ یا هر دو طرف آن ظاهر شود. همچنین لکه برگی در شکل های مختلفی مثل زاویه دار یا کروی، صاف یا لبه دار،فرو رفته یا برآمده مشاهده می شود. رنگ های لکه بسیار متنوع بوده و در طیف های مختلف از زرد تا زرد-سبز و از قرمز-نارنجی تا قهوه ای و سیاه گسترده است.سایز های مختلفی از لکه برگی مشاهده می شود،لکه های بزرگ نشانه ی آلودگی بلند مدت و لکه های کوچک نشان دهنده ی تازگی آلودگی می باشند.

 

زیست شناسی


 عوامل بیماری لکه برگی معولا در باقیمانده ی برگ ها زمستان گذرانی می کنند. در همین مدت شاخه ها و جوانه های گیاه را هم آلوده می کنند.در فصل رشد گیاه، اسپور پاتوژن ها توسط باد و باران روی گیاهان مستعد شروع به فعالیت، رشد و تکثیر می کند. اکثر بیماری های لکه برگی به آب یا رطوبت (به مدت حداقل 12-24 ساعت) برای ایجاد آلودگی نیاز دارد. بلوغ عوامل بیماری زا بین یک تا دو هفته به طول می انجامد.در این مرحله اسپور یا باکتری های جدید می توانند در تمام زمین کشاورزی پخش شوند، که این امر باعث شروع موج دوم لکه برگی یا آلودگی دیگر گیاهان می شود.این چرخه هر زمانی که وضعیت آب و هوایی مناسب باشد باز هم تکرار می شود. در نتیجه در سال های پر باران و مرطوب، پاتوژن های عامل لکه برگی می توانند در درخت ها یا سایه ی بوته ها زیست مطلوبی داشته باشند.

 

 بیماری لکه برگی در ایران


  لکه برگی در ایران ، مانند کشور های دیگر روی گیاهان متنوع و توسط عوامل بیماریزای متفاوتی رخ می دهد، که به چند مورد از آن ها اشاره می شود:

 

1- لکه برگی ذرت: سال 90 در منطقه باجگاه مشاهده گردید. باکتری عامل Pantoea stewartii تشخیص داده شد.

 

2- لکه برگی گیاهان زینتی: سال 88 در گلخانه های تهران یافت شد. باکتری عامل Pectobacterium carotoverua تشخیص داده شد.

 

3- لکه برگی باقلا: سال 93 در گیلان و مازندران مشاهده شد.قارچ عامل Alternaria alternata بود.

 

4-لکه برگی آکمئا ( گیاه زینتی): اولین بار توسط آقای مهندس میرحسینی مقدم در شهر لاهیجان شناسایی شد. عامل بیماری Glomeralla cigulata تشخیص داده شد.

 

5-لکه برگی یوکا: در سالهای 70 – 69 در گلخانه های تهران،ورامین ،کرج و شمال کشور مشاهده گردید. عامل بیماری Discochora yuccae شناخته شد.

 

روشهای کنترل بیماری


 1- بیشتر درختان بعد از ریزش برگ توانایی بازگشت به حالت اولیه را دارند ولی بهبود درخت در گرو جمع کردن و از بین بردن برگ ها و شاخه های مرده است.

 

2- جلوگیری از آبیاری بیش از حد می تواند تا حد زیادی شرایط زندگی را برای عوامل بیماری سخت نماید.

 

3-سالم نگه داشتن گیاه و تقویت آن به عنوان یک اصل کلی همیشه جوابگوست.

 

4- استفاده از بذرهای صدعفونی شده و مطمئن

 

5-جایگزین کردن گیاه جدید (این راه حل در صورت آسان بودن یا پیشرفت غیرقابل کنترل بیماری توصیه می شود.)


 بیماری لکه برگی از پاتوژن ایجاد می شود، به خصوص کسانی که درختان میوه سنگ و مانند سبزیجات به عنوان گوجه فرنگی، فلفل و کاهو از دو نوع، ناشی از باکتری ها و کسانی که ناشی از قارچ. لکه بینی برگ هر دو نوع به طور کلی در ظاهر و اثر مشابه است. پیشگیری و درمان هر دو نوع اغلب همان شیوه باشد.

 

نشانه های بیماری

 گیاهان آلوده شده لکه های قهوه ای یا سیاه و سفید آب خیس از شاخ و برگ، گاهی اوقات با هاله زرد، معمولا یکنواخت در اندازه. نقاط بزرگ شده و با هم تحت شرایط مرطوب را اجرا خواهد کرد. در شرایط خشک لکه های یک ظاهر خالدار است. به عنوان نقاط متعدد تر، برگ کل ممکن است زرد، پژمرده و رها کردن. کاربران از خیمه خانواده Prunus (میوه سنگ، از جمله گیلاس، آلو، بادام، زردآلو و هلو) به خصوص به نقطه برگ باکتریایی حساس است. میوه ممکن است به نظر می رسد خال خال و یا مناطق قهوه ای فرو رفته اند. نقطه برگ باکتریال نیز حمله خواهد کرد گوجه فرنگی و فلفل محصولات زراعی در باغ سبزی.

 

حملات نقطه برگ کاهو و قارچی همچنین می توانید در brassicas و سبزیجات دیگر از جمله مانند کلم، گل کلم، کلم چینی، کلم بروکلی، کلم بروکسل، کلم قمری، کلم پیچ، شلغم و نوعی کلم رخ می دهد. برای اطلاعات بیشتر در سبزیجات حساس TOA نقطه برگ های باکتریایی و قارچی، به اینجا بروید .

 

نقطه برگ باکتریایی همچنین برخی از آلوده گیاهان گلدار ساله و چند ساله از جمله گل geraniums، آهار، مخروطسانان بنفش و susans. نقطه برگ قارچی چشم سیاه آلوده آسیا و اقیانوسیه و درختان صنوبر . برگ نقطه نیز باعث بروز مشکلات برای گیاهان توت فرنگی (PDF).

 

هر دو نوع OFA نقطه برگ فعال ترین زمانی که مقدار زیادی از رطوبت و درجه حرارت گرم وجود دارد. در طول ماه های تابستان، به خصوص اگر گیاهان توسط آبپاش سربار سیراب، رطوبت کافی ممکن است برای عفونت حال حاضر زمانی که باکتری ها از آب و تاب منعکس و یا دمیده به برگ. باد و باران انتقال باکتری ها به گیاهان است.

 

این disease زمستان در خاک اطراف گیاهان آلوده و همچنین در آوار باغ و دانه ها. آن را نیز در شانکر شاخه باقی می ماند، برگ، ساقه و میوه از درختان آلوده.

 

کنترل بیماری

 در هنگام انتخاب درختان میوه، را انتخاب کنید ارقام مقاوم صورت امکان.

خاک زیر درخت را تمیز نگه دارید و چنگک جمع کردن تا میوه کاهش یافته است.

استفاده از یک لایه ضخیم از مالچ برای پوشش خاک پس از شما به ارمغان آورده و آن را به خوبی تمیز می شود. مالچ خواهد علف های هرز کاهش و جلوگیری از پاتوژن بیماری از پاشش تا بر روی برگ.

آلو یا سهام گیاهان به بهبود گردش هوا می باشد. اطمینان حاصل کنید که برای ضد عفونی خود را تجهیزات هرس (یک قسمت سفید کننده را به 4 قسمت آب) بعد از هر برش.

نقطه برگ در میان سبزیجات است که اغلب از طریق بذر آلوده و یا پیوند معرفی شده است. اطمینان حاصل کنید که دانه و پیوند خود را از برگ سهام رایگان نقطه است.

هیچ درمانی برای گیاهان آلوده به نقطه برگ باکتریایی وجود دارد. پیشگیری، اقدامات آلی عبارتند از:

 

سمپاشی با یک راه حل جوش شیرین (یک قاشق غذاخوری جوش شیرین، 2 1/2 قاشق غذاخوری روغن نباتی، یک قاشق چای خوری صابون مایع، مواد شوینده است، به یک گالن آب)، و یا روغن چریش (، را زمانی که حشرات گرده افشان از جمله زنبور عسل استفاده کنید یا دیگر حشرات مفید وجود دارند). جوش شیرین ممکن است برخی از برگ سوزاند. اسپری تنها چند و سپس برای یک واکنش قبل از استفاده از برنامه های کاربردی هر دو هفته تیک بزنید.

با خیال راحت درمان بیشتر قارچی و باکتریایی بیماری with آواز عاشقانه باغ . This طیف گسترده ای زیستی قارچ کش با استفاده از یک فشار اختراع OFA باسیلوس سوبتیلیس  که برای استفاده آلی ثبت شده است. بهترین از همه، SERENADE کاملا غیر سمی برای زنبوران عسل و حشرات مفید است.

حاوی مس و pyrethrins، Bonide® باغ گرد و غبار امن، کنترل یک مرحله برای بسیاری از حملات حشرات و مشکلات قارچی است. برای بهترین نتایج، پوشش هر دو تاپس و زیرین برگ با یک فیلم نازک یکنواخت و یا گرد و غبار. بسته به چگالی شاخ و برگ، 10 اونس خواهد 625 فوت مربع را پوشش میدهد. برنامه های کاربردی تکرار هر 7-10 روز، به عنوان مورد نیاز است.


مدیریت برگ لکه های بیماری های درختان و درختچه

شایع ترین بیماری های مشاهده نقطه برگ درختان سایه و درختچه در مینه سوتا شامل کپک پودری ، سیاه تاول و زخم سیب. هر یک از این بیماری است که در جزئیات در نشریات جداگانه است. علاوه بر این بسیاری از بیماری لکه برگی دیگر که در طیف گسترده ای از درختان بومی و زینتی و درختچه وجود ندارد. بسیاری از بیماری لکه برگی دارند زیست شناسی مشابه و گزینه های مدیریت بنابراین بسیار مشابه است.

برخی از بیماری های لکه برگ عبارتند از:

 

در زیر همراه با شامل اطلاعات مدیریت قابل اجرا به تمام بیماری لکه برگی از درختان سایه و درختچه.

 اهمیت

 بیماری لکه برگی تضعیف درختان و درختچه ها را با قطع فتوسنتز، فرآیندی است که گیاهان ایجاد انرژی است که رشد و سیستم های دفاع و تأثیرات بقا را بگسترد. خوشبختانه، بسیاری از بیماری لکه برگی تحت تاثیر قرار تنها درصد کمی از سطح برگ به طور کلی درخت، و یک استرس جزئی بر سلامت درخت. با این حال، بیماری لکه برگی باید جدی تر گرفته شده در صورتی که در حد متوسط ​​منجر به تکمیل از دست دادن برگ دو تا چهار سال در یک ردیف. از دست دادن برگ در طی چند فصل رشد متوالی می تواند در رشد و افزایش حساسیت به آفات فرصت طلب و عوامل بیماری زا می شود.

 

پاتوژن ها و گیاهان حساس

اکثر بیماری لکه برگی توسط قارچ ایجاد می شود، اما چند بیماری منحصر به فرد در زیر مورد بحث توسط باکتری یا دیگر عوامل بیماری زا ایجاد می شود. بسیاری از این عوامل بیماری زا تا حدی میزبان خاص و تنها باعث بیماری در درختان از گونه یا جنس. تقریبا تمام درختان و درختچه ها مستعد ابتلا به یک یا چند بیماری لکه برگی می باشد.

 

شناسایی بیماری لکه برگ

 لکه های برگی در طیف گسترده ای از اشکال، اندازه ها و رنگ است. اغلب بیماری لکه برگی برای اولین بار در شاخه های پایین تر و درونی که در آن رطوبت بالاتر است و برگ ها تا حدودی سایهدار مشاهده شده است. نقاط به طور تصادفی بر روی سطح برگ رخ دهد زیرا عوامل بیماری زا که باعث لکه های برگی هستند وجود دارد توسط باد یا آب و تاب منعکس شده توسط باران یا آبیاری. بسته به پاتوژن، لکه های برگی ممکن است در بالا، پایین، و یا هر دو سطح برگ رخ می دهد. لکه های برگی ممکن است زاویه ای یا گرد، مطرح شده و یا غرق شده، و لبه های صاف یا حاشیه. رنگ ها بسیار متغیر، و می تواند از زرد به زرد متمایل به سبز به نارنجی قرمز به نور قهوهای مایل به زرد، قهوه ای، سیاه و سفید و یا متغیر است. اغلب انواع اندازه لکه های برگی را می توان در یک بوته. نقاط برگ کوچکتر عفونت جوان هستند و لکه های برگی بزرگتر عفونت مسن تر هستند. در مرکز لکه های برگی بزرگتر، آن است که اغلب ممکن است برای دیدن نشانه هایی از پاتوژن مانند اسپور قارچ و یا ساختار تولید اسپور. برخی از پاتوژن نقطه برگ برگ ها باعث رها قبل از موعد مقرر، در حذف برگ اولیه از درخت یا درختچه در نتیجه.

 

زیست شناسی

پاتوژن که باعث بیماری لکه برگی اغلب در آوار برگ آلوده زمستان. برخی نیز جوانه ها و شاخه های جوان را آلوده کند. در طول فصل رشد، باد و باران پاشش اسپور حمل و نقل پاتوژن به بافت گیاه حساس و گسترش این بیماری در سراسر سایه بان.

 بسیاری از بیماری لکه برگی نیاز یا آب بر روی برگ یا رطوبت بسیار بالا برای یک دوره طولانی مدت از زمان (12 تا 24 ساعت) برای شروع یک عفونت. لکه های برگی اغلب در یک تا دو هفته بالغ. در این مرحله هر نقطه برگ اسپور و یا باکتری است که می تواند در طول تاج گسترش، با شروع در دومین مجموعه از نقاط برگ، و یا ایجاد عفونت های جدید روی سایر گیاهان تولید می کند. این چرخه عفونت و اسپور تکرار تولید هر زمان که شرایط آب و هوایی مطلوب است. در نتیجه، در سال های با رطوبت بسیار بالا و یا حوادث باران های مکرر، برگ پاتوژن نقطه می تواند در سراسر یک درخت یا درختچه تاج و در نتیجه بیماری شدید گسترش یافته است.

 لکه برگ در اوهایو نقطه تار به Maple لیندن برگ لکه تاول زده ام برگ Taphrina در بلوط تاول زده ام برگ Taphrina در گیلاس درخت عرعر زنگ جارو نقطه برگ Marssonia در شمشاد رسمی Phyllosticta نقطه برگ به Maple (عکس از مسعود Grabowski، UMN فرمت) نقطه برگ قارچ Mycosphaerella در توت نقطه برگ گونه Cercospora در گل ادریس

 

 

لکه های برگی باکتریایی

 باکتری بیماری لکه برگی اغلب قهوه ای تیره به عنوان کوچک به لکه های سیاه با هاله ای از بافت زرد در اطراف هر نقطه شروع می شود. در برخی از بیماری لکه برگی باکتریایی، مرکز نقطه برگ خشک خواهد شد و سقوط، به برگ یک "سوراخ ضرب گلوله" ظاهر. اگر شرایط آب و هوایی برای بیماری مطلوب باقی می ماند، برخی از نقاط برگ باکتریایی با هم رشد خواهد کرد ایجاد لکه بزرگ سیاه و سفید بر روی برگ و یا تبدیل برگ به طور کامل سیاه و سفید. شاخه ها، جوانه ها و گاهی اوقات گل همچنین می توانید سیاه و سفید و سوخته شده توسط باکتری پاتوژن نقطه برگ است. سوختگی باکتریایی از یاس بنفش یک بیماری باکتریایی شایع در مینه سوتا است.

 

باکتری بیماری لکه برگی هستند که معمولا توسط باکتری های پاتوژن سودوموناس ایجاد می شود. و یا گونه باکتری Xanthomonas. پاتوژن گیاهی باکتریایی اغلب در سطوح گیاهی در تعداد کم بدون ایجاد علائم فوری زندگی می کنند. آنها همچنین می توانند مسافت های طولانی سفر در جریان هوای مرطوب و یا در فواصل کوتاه در برخورد قطرات باران و آبیاری نقل مکان کرد. هنگامی که شرایط آب و هوایی مناسب هستند، جمعیت پاتوژن رشد به طور چشمگیری شده و موجب بیماری.

 

مدیریت بیماری لکه برگی باکتریایی شبیه به مدیریت بیماری لکه برگی قارچی به جز اکثریت اسپری قارچ کش را به درخت یا درختچه از پاتوژن باکتریایی محافظت نمی کند. تنها اسپری با مس یا استرپتومایسین به عنوان یک عنصر فعال در پیشگیری از بیماری های باکتریایی موثر است.

 

 مدیریت برگ لکه های بیماری های درختان و درختچه

 به طور کلی بیماری لکه برگی انجام به طور جدی درخت خود را صدمه نمی زند اما بسیاری از استراتژی های می توان در مجموع انجام برای کاهش بیماری بر روی درخت در سال های بعد.

 شن کش تا و از بین بردن برگ افتاده قبل از اولین بارش برف از بین بردن مکان که در آن عوامل بیماری زا می تواند زنده بماند تا دوباره آلوده گیاه فصل رشد زیر است.

هنوز گیاهان بسیار شلوغ نیست - استفاده از اندازه در بلوغ به عنوان یک راهنمای فاصله در هنگام کاشت.

درختان آلو یا درختچه به افزایش نفوذ نور و بهبود گردش خون هوا در سراسر سایه بان.

شرایط مرطوب ترویج بیماری، بنابراین اجتناب از و یا تغییر مسیر چمن و چشم انداز آبپاش که مرطوب تاج پوشش کمتر از درخت است.

کاهش استرس به درخت خود را:

آب درخت خود را در طول فصل رشد به طوری که بالا 6 تا 8 "از خاک مرطوب، به ویژه در فصل تابستان خشک است. خاک باید اجازه داده شود به خشک قبل از آبیاری دوباره.

حفظ 3 تا 4 لایه "عمیق از مالچ در اطراف درخت خود را. هنوز مالچ در اطراف تنه درخت تپه نیست، اما یک لایه مسطح با حداقل یک فضای 2 اینچ بین مالچ و ساقه برای حرکت هوا اجازه می دهد. سالانه درخواست مجدد مالچ و بازرسی برای اطمینان از سطح حفظ می شوند.

هنوز درختان و درختچه ها مبتلا به بیماری لکه برگی بارور نیست، مگر اینکه آن را با یک آزمایش خاک برای اصلاح کمبود مواد مغذی توصیه می شود.

قارچ کش لازم نیست مگر اینکه یک درخت به طور کامل چند سال در یک ردیف حذف برگ.

قارچ کش محافظتی هستند و نیاز به اعمال شود قبل از اینکه علائم بر روی برگ ظاهر می شود. زمان بندی مناسب از برنامه های کاربردی قارچ کش می تواند بسته به زیستشناسی این بیماری متفاوت است. علاوه بر این، تجهیزات پاشش با فشار بالا به منظور رسیدن به پوشش کامل از تاج پوشش درختان بزرگ مورد نیاز است. استخدام یک درخت شناس حرفه ای برای درمان بیماری لکه برگی در درختان بزرگ است. 

 

فهرست برخی از گیاهانی که به بیماری لکه برگ مبتلا می شوند :
منابع :

         http://www.extension.umn.edu

         https://www.planetnatural.com

                        http://landscapers.ir

 

نوشتن سوال یا نظر

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تماس با ما

    

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید