کنه تار عنکبوتی

 کنه تارعنکبوتی (Spider mite)

کنه تارعنکبوتی یا کنه تارتن، که با نام‌های کنهٔ عنکبوتی، کنهٔ دونقطه‌ای هم شناخته‌ می‌شود، جانورانی از خانواده Tetranychidae هستند در رده عنکبوتیان است که شامل حدود ۱۲۰۰ گونه‌اند.

 

نشانه ابتدایی آلودگی کنه دونقطه‌ای ایجاد لکه‌های کلروتیک روی برگ گیاه است. روی برگ‌های کلفت ممکن است این لکه‌ها ایجاد نشوند. علت ایجاد این لکه‌ها این است که کنه از سلول‌های سطح زیرین برگ تغذیه می‌کند و آن را از کلروفیل که رنگ سبز را به برگ می‌دهد خالی می‌کند. این سلولها بدون کلرفیل، سفید یا برنزه به نظر می‌رسند. آلودگی شدید باعث می‌شود برگ‌ها کاملا بی‌رنگ و خشک شوند و در نهایت ریزش کنند. جمعیت بالای کنه باعث بی برگی کامل بوته‌ها می‌شود و گیاه به طور کامل از بین می‌رود. کنه تارهای نازکی درمسیر حرکتش می‌تند. معمولاسطح زیرین برگ‌ها کاملا از تار پوشیده می‌شود. وقتی تعداد کنه‌ها زیاد است تارها سراسر بوته‌های گیاه را می پوشانند. آلودگی شدید روی گیاه باعث می‌شود برگ‌ها پیچیده و قهوه‌ای شوند و سپس ریزش کنند.

 

راه‌های مبارزه

استفاده از ارقام گیاهی که نسبت به کنه مقاوم هستند.

جلوگیری از گرم شدن بیش از حد دمای گل‌خانه.

به محض مشاهده اولین نشانه‌های وجود کنه (شامل تار- نقره‌ای شدن سطح برگ و...) برگ‌ها رابا آب کاملاً شستشو دهید طوری که زیر برگ کاملاً شسته شود، چون محل تجمع کنه زیر برگ هاست زیرا کنه از بافت زیر برگ، آسان‌تر تغذیه می‌کند.

جدا کردن و کندن برگ‌های آلوده و خارج کردن این برگ‌ها از محیط گل خانه.

شستشو با آب خالی ۳ بار در هفته و بعد از آن استفاده از یک کنه‌کش


کنه تارعنکبوتی یا کنه دونقطه ای يا کنه معمولی یا کنه تارتن یکی ازخطرناک ترین آفات درختان میوه سردسیری و البته بسياري از گونه های مختلف از گياهان زراعي است. اين آفت در جمعيت هاي زياد،  روی اکثر درختان میوه ازجمله گردو خسارت زيادي وارد مي كند و میوه ها از نظركمي وکيفي به شدت آسیب می بينند.

 

علائم خسارت و آلودگي به آفت:

 

1-وجود تارهاي كنه روی برگ و سرشاخه ها ( به همین جهت به آنها کنه تارتن می گویند). 2- جمع شدن گرد و خاك روي گياه 3- زرد، قهوه اي، گاهي لوله شدن، خشك شدن و ريزش برگها. هرشرایطی که به ایجاد گرد و خاک وتجمع آن روی برگ منجرشود،باعث ازدیاد و بقاء بیشتر آفت روی گیاه و در نتیجه افزایش خسارت آن می شود.

 

مشخصات آفت :

 

جانور کامل کنه بیضی شکلی است که طول آن 4/.-5/.میلی متر است.کنه های نرکوچکترهستند. رنگ کنه در بهار سبزمایل به زرد و درتابستان و  زمستان قرمزنارنجی است. روی پشت بدن این جانوردونقطه  دیده می شودکه به همین جهت به آن کنه دونقطه ای نیز می گویند.

 

  تخم های این کنه گرد، زردرنگ وکوچک است.

 

 نحوه ی زندگی :

 

کنه تارتن زمستان رابه صورت ماده بالغ ( در این زمان به رنگ قرمز قهوه ای دیده می شوند)درشکاف درختان،زیرکلوخه ها ویا در زیر کاه وکلش وبرگهای خزان کرده می گذراند.

 

 با مناسب شدن هوا، كنه ها روي گياهان منتقل مي شوند. تخم ها بعداز 5 تا 12روز باز شده ونوزاد های کنه خارج می شوند.

 

  دوره رشدونمو وفعالیت کنه هابستگی کامل به دما و رطوبت دارد.  دربهار  كه هوا خنک است فعالیت كنه كم است اما جمعیت و خسارت آن درتابستان به بالاترین حد می رسد. در واقع هوای گرم وخشک برای تولیدمثل و افزایش جمعیت این کنه بسیارمناسب است. اين كنه در هر فصل زراعي چندين نسل ايجاد مي كند.

 

روشهای مبارزه :

 

 1) ايجاد پوشش گياهي در كنار و وسط جاده های حاشيه  يا درون باغها و مزارع ، سنگ چيني، آسفالت سرد يا گرم ، شن ريزي و يا پاشش مواد مانند مواد نفتی جهت كاهش گرد و غبار ناشي از تردد ماشين آلات.

 

2)شستشوي درختان باآب خالص ویا مخلوط آب ومایع ظرفشویی(به نسبت نيم تا سه ليتر مايع ظرفشويي در 1000 ليتر آب). آنچه که اهمیت دارد استفاده از سمپاش مناسب دارای  فشار پاشش مناسب و دقت در شستشوی درخت است. بهتر است درخت از بالا به پایین و از جهات مختلف شستشو داده شود. در نهالهای تازه غرس شده و درختان جوان حتی ممکن است لازم باشد که تک تک سرشاخه ها با فشار آب لازم جهت پاک کردن کنه ها شسته شوند.

 

3)مبارزه شیمیایی با استفاده از سموم کنه کش اختصاصی یا حشره کش - کنه کش مانند مايتاك،مروسید،امایت،نیسورون، نئورون و دانیتول و .... (استفاده ي متناوب از كنه كشهاي مختلف الزامي است تا از بروز مقاومت در کنه ها به سموم کنه کش پیشگیری و جلوگیری شود) براي آشنايي با ميزان مصرف و روش كاربرد سموم با كارشناسان حفظ نباتات مشورت نماييد

 

4)آبیاری متعادل تاثیرزیادی درجلوگیری ازخسارت كنه دارد. بیشترین خسارت کنه روی درختانی است که دچار تنش آبی هستند.

 

5)خودداری ازکاربرد سموم حشره کش با طیف وسیع و خودداری ازکاربرد گوگرد و ترکیبات آن جهت کنترل بیماری هایی مانند سفیدک،زیرادشمنان طبیعی این کنه به آن حساس بوده وبه راحتی ازبین می روند (پس بهتراست درکنترل سفیدکهاي سطحی غير از ابتداي فصل، ازقارچ کش های اختصاصي به جاي گوگرد استفاده شود).


 کنه تارعنکبوتی یا کنه دونقطه ای یا کنه معمولی یا کنه تارتن یکی ازخطرناک ترین آفات درختان میوه سردسیری و البته بسیاری از گونه های مختلف از گیاهان زراعی است. این آفت در جمعیت های زیاد،  روی اکثر درختان میوه ازجمله گردو خسارت زیادی وارد می کند و میوه ها از نظرکمی وکیفی به شدت آسیب می بینند.

 

علائم خسارت و آلودگی به آفت:

 

 

-وجود تارهای کنه روی برگ و سرشاخه ها ( به همین جهت به آنها کنه تارتن می گویند). 2- جمع شدن گرد و خاک روی گیاه 3- زرد، قهوه ای، گاهی لوله شدن، خشک شدن و ریزش برگها. هرشرایطی که به ایجاد گرد و خاک وتجمع آن روی برگ منجرشود،باعث ازدیاد و بقاء بیشتر آفت روی گیاه و در نتیجه افزایش خسارت آن می شود.

مشخصات آفت :

جانور کامل کنه بیضی شکلی است که طول آن 4/.-5/.میلی متر است.کنه های نرکوچکترهستند. رنگ کنه در بهار سبزمایل به زرد و درتابستان و  زمستان قرمزنارنجی است. روی پشت بدن این جانوردونقطه  دیده می شودکه به همین جهت به آن کنه دونقطه ای نیز می گویند.

  تخم های این کنه گرد، زردرنگ وکوچک است.

 نحوه ی زندگی :

کنه تارتن زمستان رابه صورت ماده بالغ ( در این زمان به رنگ قرمز قهوه ای دیده می شوند)درشکاف درختان،زیرکلوخه ها ویا در زیر کاه وکلش وبرگهای خزان کرده می گذراند. 

 با مناسب شدن هوا، کنه ها روی گیاهان منتقل می شوند. تخم ها بعداز 5 تا 12روز باز شده ونوزاد های کنه خارج می شوند.

  دوره رشدونمو وفعالیت کنه هابستگی کامل به دما و رطوبت دارد.  دربهار  که هوا خنک است فعالیت کنه کم است اما جمعیت و خسارت آن درتابستان به بالاترین حد می رسد. در واقع هوای گرم وخشک برای تولیدمثل و افزایش جمعیت این کنه بسیارمناسب است. این کنه در هر فصل زراعی چندین نسل ایجاد می کند.

روشهای مبارزه :

 1) ایجاد پوشش گیاهی در کنار و وسط جاده های حاشیه  یا درون باغها و مزارع ، سنگ چینی، آسفالت سرد یا گرم ، شن ریزی و یا پاشش مواد مانند مواد نفتی جهت کاهش گرد و غبار ناشی از تردد ماشین آلات.

2)شستشوی درختان باآب خالص ویا مخلوط آب ومایع ظرفشویی(به نسبت نیم تا سه لیتر مایع ظرفشویی در 1000 لیتر آب). آنچه که اهمیت دارد استفاده از سمپاش مناسب دارای  فشار پاشش مناسب و دقت در شستشوی درخت است. بهتر است درخت از بالا به پایین و از جهات مختلف شستشو داده شود. در نهالهای تازه غرس شده و درختان جوان حتی ممکن است لازم باشد که تک تک سرشاخه ها با فشار آب لازم جهت پاک کردن کنه ها شسته شوند. 

3)مبارزه شیمیایی با استفاده از سموم کنه کش اختصاصی یا حشره کش - کنه کش مانند مایتاک،مروسید،امایت،نیسورون، نئورون و دانیتول و .... (استفاده ی متناوب از کنه کشهای مختلف الزامی است تا از بروز مقاومت در کنه ها به سموم کنه کش پیشگیری و جلوگیری شود) برای آشنایی با میزان مصرف و روش کاربرد سموم با کارشناسان حفظ نباتات مشورت نمایید

4)آبیاری متعادل تاثیرزیادی درجلوگیری ازخسارت کنه دارد. بیشترین خسارت کنه روی درختانی است که دچار تنش آبی هستند.

5)خودداری ازکاربرد سموم حشره کش با طیف وسیع و خودداری ازکاربرد گوگرد و ترکیبات آن جهت کنترل بیماری هایی مانند سفیدک،زیرادشمنان طبیعی این کنه به آن حساس بوده وبه راحتی ازبین می روند (پس بهتراست درکنترل سفیدکهای سطحی غیر از ابتدای فصل، ازقارچ کش های اختصاصی به جای گوگرد استفاده شود)


 

منابع:

                  https://fa.wikipedia.org

          http://irwestplant.blogfa.com

      http://khoshkroud.persianblog.ir

نوشتن سوال یا نظر

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تماس با ما

    

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید